Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Złóż wniosek o 500+, "Dobry start" i inne świadczenia

2019-06-28 00:13:12

Już 1 lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpocznie przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, świadczenie z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenie „Dobry start”. Wnioski będzie można składać przez internet, a od 
1 sierpnia również w jednym z sześciu punktów obsługi.

Wszystko wskazuje na to, że Gdańskie Centrum Świadczeń czeka bardzo gorący okres. Szacuje się, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska złożą ponad 130 tys. wniosków o świadczenia. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu, w analogicznym okresie pracownicy Centrum przyjmowali i rozpatrywali ok. 52 tys. wniosków.

Duże zmiany w 500+
2019 rok przyniósł duże zmiany w zasadach przyznawania świadczenia wychowawczego. Niewątpliwie największą z nich jest rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do 500+. Od 1 lipca świadczenie przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Przypomnijmy, że do tej pory warunkiem otrzymania świadczenia było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. W wyniku tej zmiany liczba gdańskich dzieci, na które rodzice otrzymują 500+, wzrośnie z 34,5 tys. do 75 tys. dzieci. Zwiększy się również wysokość wypłacanych środków. Do tej pory Centrum wypłacało każdego miesiąca 500+ na łączną kwotę ponad 17 mln zł. Od lipca kwota ta wzrośnie do ok. 37,5 mln zł.

Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców jest rezygnacja z obowiązku dokumentowania faktu, że drugi z rodziców zobowiązany jest do alimentów na rzecz dziecka.

Zmieni się także okres świadczeniowy, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 roku wnioski będzie można składać już od lutego, a świadczenie będzie przyznawane na okres od czerwca do maja następnego roku. Aby ostatecznie taka zmiana mogła nastąpić, należało wydłużyć okres przyznania 500+. Świadczenie będzie zatem przyznane od października 2019 r. do maja 2021 r., a w przypadku dzieci, które dotychczas nie były beneficjentami tego świadczenia – od lipca 2019 r. do maja 2021 r.

Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego, 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o 500+ na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Ponadto do ustawy wprowadzającej 500+ przeniesiono rozwiązanie, które sprawdziło się przy realizacji programu „Dobry start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej. Od tej pory informacja o przyznaniu świadczenia będzie przesyłana na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Wnioski on-line już od 1 lipca
Podobnie jak w poprzednich latach, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mają możliwość złożenia wniosków w formie elektronicznej, np. za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Dodatkowo w przypadku świadczenia 500+ i „Dobry start” wnioski może składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych banków. Wnioski elektroniczne to zdecydowanie najprostsza i najwygodniejsza forma złożenia dokumentów. Tym bardziej, że wniosek o 500+ w porównaniu do poprzednich lat, jest dużo mniej skomplikowany i nie ma konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Dzięki temu zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem GCŚ. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez potrzeby udawania się do punktu obsługi.

Wnioski papierowe od 1 sierpnia
Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na złożenie wniosków on-line, będą mogły zrobić to osobiście w jednym z sześciu punktów przyjmowania wniosków, rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska.
W głównym punkcie – przy ul. 3 Maja 9 – przygotowano wiele stanowisk obsługi, automatyczny system kolejkowania, punkt informacyjny, poczekalnię oraz pokój zabaw dla dzieci. Budynek jest w pełni dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. Gdańszczanki i Gdańszczanie chcący złożyć tu wniosek mogą umówić się na dogodny termin wizyty, dzwoniąc pod numer tel. 513 902 853.

Dodatkowo Gdańskie Centrum Świadczeń uruchomi na okres sierpień-wrzesień 5 tymczasowych punktów przyjmowania wniosków.

Wykaz punktów przyjmowania wniosków:

GŁÓWNY PUNKTY PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW

 • Gdańskie Centrum Świadczeń
  ul. 3 Maja 9
  w sierpniu i wrześniu
  od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-17:00
  w wybrane soboty
  31.08.2019r. i 28.09.2019r. w godz. 8:00-14:00
  od października 
  w stałych dniach i godzinach pracy

5 TYMCZASOWYCH PUNKTÓW PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW

 • Gdańskie Centrum Świadczeń (budynek po Scenie Muzycznej GAK)
  ul. Powstańców Warszawskich 25
  w sierpniu i wrześniu
  od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00
 • Szkoła Podstawowa Nr 8 - Filia
  ul. Dragana 22
  w sierpniu
  od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 17:00
 • Klub Osiedlowy "Piastuś"
  ul. Piastowska 98A
  w sierpniu i wrześniu
  poniedziałek, czwartek w godz. 11:00 - 17:00
  wtorek, środa, piątek w godz. 10:00 - 15:00
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
  ul. Wodnika 57
  w sierpniu
  środa i czwartek w godz. 11:00 - 17:00
 • Szkoła Podstawowa Nr 61
  ul. Sienna 26
  w sierpniu
  środa i czwartek w godz. 11:00 - 17:00

Gdzie można znaleźć więcej informacji oraz formularze wniosków?
Szczegółowe informacji o poszczególnych świadczeniach oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń www.gcs.gda.pl.

Pytania można kierować do pracowników:
Gdańskiego Centrum Kontaktu (w zakresie 500+, 300+ oraz Gdańskiego Bonu Żłobkowego), tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl
Punktu Informacyjnego GCŚ, ul. 3 Maja 9, tel. 58 326 79 89, e-mail: info@gcs.gda.pl

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas