2020-02-16 21:09:57
W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
- Pamięć ludzka jest ulotna i potrzebuje oparcia w rzeczach materialnych, w zabytkach właśnie – podkreśliła Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKIDN. – Przyjdzie niestety taki dzień, kiedy zabraknie ludzi, którzy brali udział w strajkach, którzy byli świadkami tamtych zdarzeń. Takie miejsca jak stocznia będzie wtedy świadectwem historii. To miejsce, w którym w pokojowy sposób zmieniono historię świata, zjednoczono Europę.
"Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie" - tak brzmi pełna nazwa złożonego wniosku. Złożenie wniosku wraz z projektem planu zarządzania rozpoczęło proces oceny. Co roku każde państwo może zgłosić zaledwie jedną kandydaturę do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie zgłoszenia pod kątem kompletności przez Centrum Światowego Dziedzictwa.
W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że „Stocznia Gdańska stanowi znakomity przykład wielkoskalowego zakładu przemysłowego. Po II wojnie światowej był to największy producent statków w Polsce i całym bloku wschodnim, który zatrudniał tysiące pracowników. Jednocześnie dla ludzi w komunistycznej Europie było to „okno na świat”. (…) Sieć budynków, ulic i otwartych przestrzeni Stoczni Gdańskiej stała się świadkami wydarzeń będących kamieniem milowym w historii świata prowadzących do zjednoczenia demokratycznej Europy. Stocznia Gdańska – miejsce narodzin „Solidarności” i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie z wielu powodów jest miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości.”
- Historia stoczni jest niezwykle bogata, było to miejsce, w którym pracowały tysiące ludzi, miejsce, z którym wiele osób związało swoje życie – przypomina Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Transformacja lat dziewięćdziesiątych odbiła się na przemyśle w całym kraju, nie ominęła też stoczni. Budynki opustoszały, zaczęły popadać w ruinę. Naszym celem jest powstrzymanie tego procesu. Chcemy przywrócić te tereny do życia, wielofunkcyjna dzielnica jest rozwiązaniem tej sytuacji. Pragniemy umiejętnie połączyć dwa elementy historię i nowoczesność. Dlatego w prace nad tym wnioskiem i projektem planu zarządzania zaangażowani byli przedstawiciele władz konserwatorskich, samorządu oraz biznesu.
Obecnie objęte ochroną konserwatorską są m.in.:
- Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców, murem z tablicami pamiątkowymi, Bramą nr 2, budynkiem Sali BHP – 1999 r.;
- historyczny zespół budowlany Stoczni Gdańskiej, od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 r. w szczególności obejmujący południowo-wschodnią część Stoczni Gdańskiej z zespołem hal produkcyjnych oraz budynkami Dyrekcji i Straży Pożarnej, tzw. Basenem Dokowym, reliktami dwóch pochylni półdokowych A1 i A2 i budynkiem magazynowym, 3 żurawiami, a także nazwy własne ulic wynikające z zawodów wykonywanych w ich sąsiedztwie: np.: Wyposażeniowców, Narzędziowców, Odlewników… – 2017 r.;
- portiernia/biuro przepustek przy Bramie nr 2 oraz zachodni odcinek ul. Głównej (fragment planowanej tzw. Drogi do Wolności) i bezpośrednie otocznie budynku Sali BHP –2018 r.;
- budynek d. garaży elektrowozów/magazyn – tzw. warsztat L. Wałęsy – 2019 r.
Na zdjęciu od lewej: Bartosz Skaldowski, dyr. NID, Alan Aleksnadrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu MKIDN, Mikołaj Konopka, prezes zarządu Eurostyl s.a.
Zaproszenie na Gala Osowianki/Osowianina Roku 2023
Przed nami V Osowskie Pożegnanie Lata!
Nowa filia szkoły na Osowej otwarta
Odsłonięcie tablicy z nową nazwą ronda na Osowej
Wyłożenie projektów Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego
Ruszyły zapisy do X edycji Biegu i Nordic Walking Ląduj w Osowej
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Projekt w Obiektywie - o tolerancji
Gra Parkowe na Orientację - Park Chirona 02.09.2023
Zaproszenie na Gala Osowianki/Osowianina Roku 2023
Gra Parkowe na Orientację - Park Chirona 02.09.2023
Przed nami V Osowskie Pożegnanie Lata!
Spacer historyczny osowskim odcinkiem trasy Kolei Kokoszkowskiej
Gala Osowianki/Osowianina Roku 2022 w najbliższy piątek 25 listopada
51. spotkanie przy Osowskim Okrągłym Stole już dziś
Stowarzyszenie "Inne jest piękne" zaprasza na X Osowską Choinkę
Srebro dla uczennic z SP 81 w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
Brązowy medal dla UKS Siódemka OSOWA Gdańsk na turnieju "Łączy nas Niepodległa"
Uczniowie klasy 1, Szkoły Podstawowej nr 33 gościli zajęciach studentów AWFiS
Świetna runda jesienna drużyny AP Grembocki!
Jubileuszowa koszulka z okazji 70 klubu Olimpia Osowa dla Rady Dzielnicy Osowa
Wspaniały sukces unihokeistów ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku Osowie
Uhonorowanie obchodów 70-lecia Olimpii na Sesji Rady Miasta Gdańska
Odsłonięcie tablicy z nową nazwą ronda na Osowej
Wyłożenie projektów Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Planowane wyłączenia prądu w dniu 01.09.2023
Poznaliśmy oferty na przebudowę ul. Kielnieńskiej
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
"Kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą w Osowej to absolutny must have dla mieszkańców"
Dodatkowe pociągi na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna
INTERSKALACJA – fałszywy horyzont (sztuki), wystawa sztuki współczesnej 15 Października 2022
WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2022/2023
Zgłoś kandydata do tytułu „Osowianin Roku 2022”
SCENY Z EGZEKUCJI na Scenie Malarnia
Weekend Muzeów - szereg atrakcji dla miłośników kultury
KOMENTARZE
brak komentarzy